Kullancsok
Melegszik az idő, előbújnak a kullancsok. Különböző cseppekkel és
megfelelő minőségű, parazita ellenes nyakörvekkel lehet védekezni
ellenük, melyeket legalább 1-3 nappal a kullanccsal való találkozás
előtt kell felhelyezni.
Élősködők
A kutya és a macska belső élősködői közül több az emberre is veszélyt jelent. A gazda személyes higiéniája mellett az állatok évszakonként elvégzett, élősködők elleni kezelése javasolt.
Tavaszi ivarzás
A nőstény kutya és macska nemi ciklusa, a nemi működés jelentősége alapvetően eltér az emberétől. Számos, súlyos betegség megelőzhető ivartalanítással. Fiatalon és idős állaton egyaránt elvégezhető. A gazda és a kedvence is nyer vele.
Kandúr macskák
A kandúr veszélyes életet él: verekedés, fertőzések, autóbaleset, méreg, kutya, csapda egyaránt rövidíti az életét. Ivartalanítás esetén nyugodtabb, hosszabb életet él.
Nyulak
A nyulakra veszélyes, szúnyogok által terjesztett, vírusok okozta betegségek közül kettő védőoltással megelőzhető. Az alapimmunitás (két oltás) elnyerése után ezt félévente kell ismételni.
Különösen kandúrnál fordulhat elő a gyakori alomra járás, vizeletürítés eredménytelen próbálgatása, vagy véres vizelet, mint az ún. alsó húgyúti megbetegedés (FLUTD) okozhat. A hólyag kiürítése egy napnál többet nem várhat, az életet veszélyezteti és szenvedést okoz. Sürgős eset lehet.
Szocializáció
A korai szocializáció a legfontosabb, ezért a fiatal kutyával, macskával különösen sokat kell foglalkozni ahhoz. hogy később valódi társállattá váljon. A neveletlen állat kényelmetlen, és nem csak a gazdájának (ugatás, felugrás, levizelt tárgyak, támadás, veszély, stb.), így az állatokkal szemben elutasítóvá vagy ellenségessé tehet olyanokat, akik eredetileg nem voltak azok.
Elveszett állat
Az elveszett állat legbiztosabban akkor kerül a gazdájához vissza, ha mikrochip van benne, és azt regisztrálta állatorvos a Magyar Állatorvosi Kamara internetes adatbázisában: www.petvetdata.hu Itt chipszám szerint bárki megtalálhatja a gazdát. A chip behelyezése nem fáj, rizsszemnyi mérete és közömbös anyaga miatt az állatnak (kutya, macska, ló, teknős, papagáj, stb.) semmilyen panaszt nem okoz.
Babesiosis
Bágyadtság, étvágytalanság, támolygás, vörös vizelet esetén babesiosis (kullancs terjesztette, egysejtű vérélősködő okozta betegség, a kutyára nagy veszélyt jelent) gyanújával tanácsos azonnal állatorvoshoz fordulni.
Mérgezés
Mérgezés gyanújánál ne itassunk tejet! Szinte sosem előnyös, a háztartásban előforduló mérgek többsége esetén pedig a növeli a méreg felszívódási esélyét. Mielőbbi állatorvosi vizsgálat javasolt, mert a méreg fizikai eltávolítása (hánytatás) a legjobb módszer általában, viszont csak néhány órán belül van értelme.
Túlsúly
A jelentős túlsúly árt kutyának és macskának is, jelentősen rövidítheti az életet. Főleg a nem fiatal állatok esetében egyre nehezebbé válik a mozgás, a vastag zsírréteg pedig jól szigetel, így az energia felhasználása csökken (az energialeadás főleg a mozgással és a hősugárzással történik). Szakszerű diéta javasolt.
Öregség
Az öregség nem betegség. Egy állat sosem azért beteg, mert bizonyos életkort elért, hanem azért, mert valamely szerve nem jól működik. Szűrővizsgálatokkal a problémák széles köre időben felismerhető, a panaszok megelőzhetőek vagy jelentősen csillapíthatóak.
Fagyálló folyadék
A fagyálló hűtőfolyadék édeskés ízű, kellemes illatú, az állatok szívesen elfogyasztják. Kis mennyiségben is rendkívül mérgező. Ha a mérgezés bekövetkezik, szinte sosem gyógyírható, ezért a megelőzés a legfontosabb: el kell zárni a fagyállót, ha kifolyt, fel kell törölni.
Póráz
Az mindig csak pórázon sétáltatott kutya élete nem sokban különbözik a kikötött kutyáétól. A kutyának is szüksége van szabadon átélni a mozgás örömét. A társállattá váló kutyának képesnek kell lennie póráz nélkül is követni a gazdáját. Ha erre nem képes, a gazdának kell először tanulni!
Kölyök kutyák
A kölyök kutya betegségének legfontosabb tünete a bágyadtság, levertség. A fiatal állatok esetében az állatorvosi vizsgálattal késlekedésnek komoly következményei lehetnek.
Seb nyalogatása
A kutyák hajlamosak nyalni a sebeiket, ami a közhiedelemmel ellentétben szinte mindig ártalmas, időnként kifejezetten ártalmas. A seb nyalogatása szokássá válhat, és a seb gyógyulása után is fennmaradhat, aminek fekélyes, akár nem is gyógyítható elváltozás lehet az eredménye.
Macska szűrővizsgálatok
A macska testének felépítése szinte tökéletes. A kor előrehaladtával betegségre hajlamosak első sorban a száj szervei és a vese. 8 év fölötti, rendszeres szűrővizsgálatokkal, életkornak megfelelő takarmányozással jelentősen javítható az életminősége és növelhető a várható élettartama.
Húsvét
Húsvétra csokinyuszit vegyünk a gyerekeknek! Sajnos minden évben sok kis állat esik áldozatul, mert a családok nem készülnek fel a fogadásukra. Az élő állat nem játék, ezt a gyerekeknek is meg kell tanulniuk, a szülőknek pedig meg kell tanítaniuk. Az állat nem kartondobozba vagy ketrecbe való!
Tej
A kutya és a macska is ihat tejet. Mivel az egyedek jelentős része nem emészti jól a tejet, hasmenést okozhat. Vízzel hígítva ez a hatás csökkenthető. A savanyított tejtermékek kifejezetten értékes táplálékok.
Vedlés
A vedlés élettani folyamat, nem betegség. Felismerhető arról, hogy nem jár a szőrzet felritkulásával, és a bőre ép, nem is viszket. A kóros szőrhullás vizsgálata javasolt, mert a bőr a helyes kezelésre is csak viszonylag lassú gyógyulással válaszol.
Erős szél
Erős szél a kutyák szemét is kiszáríthatja, port, idegen anyagot fújhat bele. Gyakoribb pislogás, fokozott könnyezés, szűkebb szemrés, a szem lábbal való dörzsölése hívja el rá a figyelmet. Langyos, bőséges, kamillás szemöblítés hasznos lehet. Valamint az ilyen időjárás esetén – megelőzésként – rövidebb ideig tartó séta.
Szállítás
Autós szállításnál mindig át kell gondolni az állat utaztatását. A hozzászoktatás növeli a kényelmet és a biztonságot. A többi közlekedő biztonsága is fontos. Az autózás veszélyes lehet, ha nem vigyáz a gazda.
Veszettség elleni oltás
A veszettség elleni oltás csak veszettség ellen véd. A kutyákat és macskákat más fertőző betegségek fenyegetik, amelyek ellen más oltások szükségesek. Megfelelő alapvédettség megléte esetén évente egyszer.
Táplálék
A macska igényesebb a táplálék minőségére, mint a kutya, mert bizonyos anyagokat a szervezete nem képes előállítani. Ezért macska nem tartható csak kutyaeleségen. Kutya viszont ehet macska eledelt, viszont az költségesebb.
Izomláz
A kutyának is lehet izomláza. A számára szokatlanul hosszú kirándulások után előfordulhat, hogy másnap furcsán viselkedik, sokat pihen, nincs kedve felkelni, csökken az étvágya. Az izomláz 1-2 nap alatt elmúlik, amiben segít egy-egy rövid séta.
Csőr
A papagáj csőre folyamatosan nő. Ha a meghosszabbodott csőr már megnehezíti, vagy lehetetlenné teszi a táplálkozást, az állat éhen pusztulhat. A túlnőtt csőrt az állatorvos rövidebbre szokta vágni. Megelőzésként legyen a kalitkában szépia csont, a természetes koptatás érdekében.
Hideg
A száraz, hideg időjárást (akár a nagy hideget is) az állatok általában jól elviselik, de hűvös esőben, szélben megfázhatnak. A száraz pihenőhely az udvari kutyának is fontos. A lakásban tartott kutyáknak hosszabb kinn tartózkodás esetén megfelelő ruha és séta utáni szárazra törlés javasolt.
Ételmaradék
Vendégség, nagy ebéd után az ételmaradék is bőséges lehet. Ha szokásunk a kutyának adni, vegyük figyelembe, hogy a tápcsatornájának befogadóképessége nem nő egyik napról a másikra. Az ésszerű mennyiség megválasztása a gazda dolga, mert a kutyák többségére a mohóság a jellemző. A következmény pedig emésztési zavar, sok csont esetén akár súlyos bélsárürítési zavar lehet.
Vizsgálatok halogatása
A lassan súlyosbodó, régóta fennálló panaszok (növedékek, fogkő, sántaság, köhögés, stb.) különösen alkalmasak a vizsgálat halogatására. A késedelem gyakorlatilag minden esetben rontja a gyógyulás esélyeit, vagy növeli a szükséges beavatkozás méretét, költségét. A betegséggel járó kellemetlenség vagy fájdalom is tovább tart, természetesen. Egy kóros elváltozás ritkán közömbös a szervezetre.
Daganatok
A daganatok kóros szövetszaporulatok. Nem feltétlenül veszélyeztetik az állat egészségét, de egyes esetekben életet menthet, ha a vizsgálatra és kezelésre a felfedezése után mihamarabb sor kerül. A legjobb kezelés mindig az eltávolítása, amennyiben komoly érvek (aránytalanul nagy műtéti kockázat) nem szólnak ellene.
Szőrzet
Az állatokat az eső ellen nem önmagában a szőrzet, hanem a víztaszító anyaggal bevont szőrzet védi meg. A faggyúmirigyek egy állandóan kinn lévő, ritkán fürdetett kutya vagy macska (ép) szőrzetét kellően zsírossá teszik, de rendszeres fürdetéssel ez a védelem megszűnik. Ekkor a szőrzet átnedvesedik, és a bőrig jutó nedvességgel az állatot nagy hőveszteség érheti, ami megbetegedéshez vezethet. Javasolt szárazra törölni a lakásba érkezés után.
Macska és várandósság
A macska – úgy általában – nem veszélyes egy várandós anyukára. Az ember a másik embertől több betegséget kaphat el, mint egy macskától. Amennyiben a személyes higiéniát betartjuk, és a macska ürüléke nem jut a szánkba, úgy nem fenyeget a toxoplazmózis. A macska életében mindössze egyszer, kb. három hónapon át üríti ezt az élősködőt, utána többé nem. Mosatlan gyümölcs, zöldség, nem jól átsütött húsétel sokkal veszélyesebb, mint a saját macska.
Alvás
Ha a lakásban tartott kölyök kutya vagy macska hajnalban, korai játékkal rendszeresen kelt minket, alvási időt nyerhetünk azzal, ha késő délután kevesebbet hagyjuk aludni.
Kutyaugatás
A kutyaugatás nem zenei hang, ezért nagyon zavaró lehet, és általában az is. Nagyszerűen alkalmas arra, hogy akár egy közömbös ember az állatok ellenségévé váljon. A környezetszennyezés ellen tehetünk megfelelő állattartási kultúrával, aminek része az ilyen fölösleges zajszennyezés elkerülése. A gazda feladata.
Fog zománc
A fogat borító zománc rendkívül egyenletes felületű és ellenálló. Az íny sorvadásával a fog zománccal nem fedett része is szabaddá válik, amelyre a fogkő (nyálkő) már sokkal könnyebben ki tud válni. Időben végzett szájhigiéniai vizsgálat esetén még az ínysorvadás előtt elvégezhető a megfelelő kezelés.
Érzéstelenítés
Fegyelmezett, jól szocializált kutyán bódítással és helyi érzéstelenítéssel is elvégezhetőek olyan beavatkozások, amelyek általában általános érzéstelenítést igényelnek. Idős kutyán ennek jelentős a kockázatot csökkentő hatása.
Fog
A kutya fogak nélkül születik (a növényevők fogakkal), és 2-3 hetesen jelenik meg az első tejfog (szemfog). Kb. öt hónaposan a teljes tejfogazat 28 fogból áll, amely ezután váltódik, és újabbakkal (farkas- és zápfog) egészül ki. A teljes fogazat (42 db) kb. egy évesen nő sorba. A szabályos helyeződés érdekében a ki nem esett tejfogakat érdemes még ezelőtt eltávolítani.
Kombinált oltások
Nem csak kölyök kutyákat és macskákat fenyegetik a szinte már közismert, vírusok okozta fertőző betegségek. Mivel a gazdák széles köre védi kedvencét (ún. kombinált oltások), ezért ugyan ritkábban, de az oltatlan állatok továbbra is megbetegedhetnek ezekben az egyszerűen megelőzhető betegségekben.
Macska szőr
A macska szőrzetének naponta történő kikefélése nem csak a lakásban jelent kevesebb szőrt, hanem a macska tisztálkodása során is kevesebbet nyel le. A szőrzet már a gyomorban is okozhat elzáródást (hányással megszabadulhat tőle), de a béltartalommal sűrű, nehezen mozdítható tartalmat képezhet, ami bélsárpangáshoz vezethet.
Allergia
Ne dobjuk ki a macskát allergia puszta gyanújával! Az allergia és kóros immunreakció. A háziállatra való rámutatással csak a varázslók tudják megállapítani, hogy a gazda valóban az állatára allergiás. Orvos is csak speciális vizsgálatokkal.
Bolha
Kb. ezerszer több bolha fejlődési alak (pete, lárva, báb) található a bolhás állat környezetében, mint rajta. A petétől a kifejlett bolha kialakulásáig akár két hónap is eltelhet. A környezet bolhátlanítása gyakorlatilag kilátástalan (a pete és a báb is jól védett), de a háziállatra tett megfelelő szer alkalmazása a legjobb módszer ellenük. A kutya vagy a macska élő és mozgó csapdaként „összeszedheti” és elpusztíthatja a már kikelt bolhákat. A cseppek egy hónapig hatnak, ezért a megfelelő eredményhez ismételni kell.
Túlzott ivás
Ha a kutya vagy a macska feltűnően sokat kezd inni, mielőbbi kivizsgálása javasolt, mert súlyos betegségek (vese- vagy méhbetegség, cukorbetegség) nem feltűnő tünete lehet.
Műtét előtt
Nem csak műtét előtt érdemes kb. egy fél napra megvonni a táplálékot a kutyától és macskától, hanem nagyobb utazás előtt is. Ha az állatot ritkán viszik autóval, akkor egy rövidebb út is nagy izgalmat okozhat a számára. Könnyebben viseli el üres gyomorral, ami az autónak sem közömbös.
Ivartalanítás
Ivarzáshoz közeli időpont nem előnyös az ivartalanító műtét elvégzésére nőstény állatnál, mert a hormonhatásra a méh szerkezete megváltozik, ami szakadékonyabbá és vérzésre hajlamosabbá teszi Jobb várni vele 1-1.5 hónapot ivarzás után.
Hosszú szőr
A kutya számára nem okoz örömet a szembe lógó szőrzet, akármelyik fajtához tartozik is. A szem legfontosabb feladata a látás, és ezt nyilván zavarja, ha valami takarja. Ennél nagyobb probléma, amikor a szőr hozzá is ér a szemgolyóhoz, elvezetve a könnyet, fertőzve és mechanikailag is károsítva a szaruhártyát. Sok a tévhit ezen a téren, amit jobb volna józan észre cserélni.
Hányás
A kutya könnyen hány, nem feltétlenül jeleni komoly betegség tünetét. Amennyiben az általános állapota, hangulata jó, oltásai rendben vannak, akkor egy nap koplaltatás megoldhat egy átmeneti emésztési zavart.
Front
A frontérzékenység az állatok egy részénél is megfigyelhető: erőteljes időjárás-változást bizonyos tünetek (nehézkes felállás és mozgás, több fekvés, fáradékonyság, köhögés, stb.) megjelenése vagy erősödése jelez. A melegfrontot a tünetek megelőzik, a hidegfrontot követik.
Kinn a szabadban
Amikor egyszerre többen érnek rá a szabadba menni, több kutyás viszi magával kedvencét. Figyelnünk kell a saját állaton kívül a másokéra is, valamint a kutyától félő emberekre és a környezetre. Kis testű kutyák gazdáját, vagy a kutyától eleve félő embereket nem nyugtatja meg a nagy kutya gazdájának odakiáltott („- Nem bánt!”) kijelentése, főleg azért, mert a gazda esetleges tévedése nekik okozna kárt. A „- Hát, ezt nem is gondoltam volna.” az előtte magabiztos, de felelőtlen emberek szájából szokott elhangzani, egy megelőzhető baleset bekövetkezte után…
Állateledelek
Az állateledelek gyártói hatalmas szakmai ismeretanyagot használnak fel a termékeik előállításához. Otthoni ételmaradékon is lehetséges kutyát és macskát felnevelni, de nyilvánvalóan nem sikerülhet olyan szinten az igények kielégítése egy laikus által, mint tudományosan megalapozottan. Ezen a telített piacon az árak alapvetően értékarányosak, így a prémium kategória biztosan a szakmailag legjobb választás a kutya és a macska táplálására, amennyiben van rá anyagi lehetőség.
Hőség
Szinte nyár van. A napon hagyott autóban percek alatt olyan meleg lehet, amit a kutya lihegéssel nem tud kiegyenlíteni, és hőtorlódásban akár 15 percen belül elpusztulhat. Az autóablakokat nyitva kell hagyni, ha elkerülhetetlen a benn hagyásuk. Nem az itatás előnyös ilyenkor, hanem a fejük, nyakuk, testük nedvesítése (a párolgás hőt von el).
Állatorvosi vizsgálat
A kutya vagy macska hirtelen rosszul létének lehetnek sajátságos tünetei, de gyakran nincsenek. Telefonos érdeklődés, tanácsadás ezért általában nem helyettesítheti az állatorvosi vizsgálatot. Pláne nem felelősség átvállalásával („- Ugye, nem lesz baj?”).
Szőrhullás és vitaminok
Társállataink szőrhullásának számos oka lehet, amelyek közül a legkevésbé valószínű a vitaminhiány, noha a reklámok hatására ez jut a gazdáknak legelőször az eszébe. A vitaminok népszerűségének oka nem szakmai, hanem üzleti. A szőrhullás magyarázatát általában a kutyában vagy a macskában érdemes keresni, és nem csak a marketingesekre hallgatni.
Kiválasztás
Minél kevésbé ismert állatfajt kívánunk tartani, annál jobban készüljünk fel rá, és gondoljuk át, vajon az adott állat számára mi valóban gazdákká tudunk-e válni! Az nem állatszeretet, amikor a legfőbb szempont a birtoklás, hiszen a kiszolgáltatott állat számára a gazda könnyen hóhér lehet.
Samponos fürdetés
Nem jó a kutyát gyakran samponnal fürdetni, mert a bőr kiszáradásához, akár nehezen kezelhető elváltozásokhoz vezethet. Viszont, ha esős időben sáros lesz, a lábai és a hasa, mellkasának alja akár naponta, zuhannyal, szivaccsal vagy nedves ruhával lemosható, letisztítható. Utána érdemes törülközővel megtörölni. Ha szükségesnek látszik a hajszárítózás, akkor azt inkább ne forrón, ne közelről és ne hosszan tegyük!
Száj gyulladás
A száj gyulladásos elváltozásai, fogkövesség gyakran láthatóan megváltoztatják a macska szőrzetét, mert a megváltozó minőségű nyál a tisztálkodás során összetapaszthatja a szőrszálakat és kellemetlen szagúvá teheti. Előrehaladott esetben a tisztálkodás a bágyadtság és a fájdalom miatt el is maradhat.
Tüske
Bőrt átszúró tüske, drót napokkal később a tájék duzzanatával, fájdalmassággal, akár sántasággal és lázzal hívhatja fel a figyelmet arra, hogy gennyes fertőzés indult meg a szövetek között. Kandúrnál a fültő tájéka és az alkar harapás miatt mutathat ilyen elváltozást. Kezdetben elegendő lehet antibiotikumos kezelés, később viszont tályog alakulhat ki, amely már műtétet igényelhet.
Toklász
Toklászt látni már sokfelé. Az egynyári gyom (egérárpa) kalászos termése első sorban a lógó fülű, orrát a földön tartó vadászkutyák számára (spániel) jelent veszélyt. A külső hallójáratba jutva fájdalom és fertőzés a következmény, mielőbb el kell távolítani. Megelőzéshez a kaszálás és összeszedés volna a legjobb, mert akkor a lábujjak közé vagy a test egyéb tájékain sem fúródna a bőrbe. A szőrzet színéhez illő harisnya a séta előtt a kutya fejére húzva a füleket a testhez simítva megakadályozhatja idegen test bejutását a fülekbe. A szőrzet lenyírás a fülek alatt és a lábujjak között szintén hasznos.
Összeragadt szőrzet
A már erősen összeragadt, filces szőrzetet óvatosan kell kisebb tincsekre szétválasztani, mert a szálak erős összegabalyodása és összetapadása a bőr szintjéig tarthat, így erős mozdulattal a bőrt is széttéphetjük.
Gazdátlan kutya
Gazdátlanul talált kutyát érdemes állatorvosnak megmutatni, aki egy kis készülékkel ellenőrzi, van-e benne mikrochip. Amennyiben igen, a Magyar Állatorvosi Kamara internetes adatbázisában (www. petvetdata.hu) bárki megnézheti, hogy a szám melyik gazdához tartozik. Így a kutya gyorsan visszakerülhet a gazdájához.
Érzéstelenítés
Bizonyos vizsgálatok, kezelések kellemetlenséggel, fájdalommal járnak az állat számára. Amennyiben mód van rá, érdemes egyszerre, egy általános érzéstelenítésben („altatásban”) több beavatkozást is elvégezni: pl. fogkő-eltávolítással együtt bizonyos vérvizsgálatok (öregkori szűrővizsgálat), fültisztítás, végbélmirigy gyógyszeres öblítése, röntgenvizsgálat. Ez alig növeli az állat szervezetének megterhelését, viszont nagy mértékben szélesíti a lehetőségeket, és arányaiban jelentősen csökkentheti a költségeket.
Vizsgálat előtt
A kellemetlen eseményre – beleértve egyes állatorvosi vizsgálatokat és kezeléseket – való várakozás az állatokban félelmet kelthet. Erre nem csak a már ismert események után számíthatunk, hanem akkor is, amikor a gazda aggodalma vagy izgalma erős. Még ha nem is tudja a kutya vagy a macska, mi következik, de képes lehet átvenni a gazda félelmét. Kerülni volna jó a hosszas várakozást, lehetőleg időpont egyeztetéssel.
Nyirokcsomó
A nyirokcsomók a szervezet védelmét szolgálják. Megnagyobbodásuk még egyéb tünetek megjelenése előtt jelezhet kóros folyamatot: gyulladást, fertőzést, daganatot. Az állat testén észlelt, szokatlan tapintatú csomót érdemes állatorvossal is megnézetni, mert korábban beavatkozva jobb eséllyel lehet gyógyítani.
Karom
A köröm és a karom között a formában van a fő különbség: a karom ívben hajlított. A szerepük lényegében azonos: az ujjvég védelme, segítség valaminek a megragadásához. A pata szintén hasonló, de az a lábujj végi teherviseléshez alkalmazkodva módosult. Mindkettő rendszeres vágást ill. szabályozást igényel, ha nem kopok megfelelően.
Csont
A kutya ehet csontot. Mértékkel, testmérettel arányos méretűt és mennyiségűt. Első sorban etetés után, inkább játékként, jutalomként, nem pedig táplálékként.
Vakarózás
A vakarózás lehet normális, de gyakran betegség tünete. Leginkább külső (ritkábban belső) élősködők és allergia okozza kutyánál és macskánál. Az ok megtalálása nem mindig történik gyorsan. Az élősködők általában gyorsan és egyszerűen elpusztíthatók, a korszerű allergia-vizsgálatok pedig pontosak, de viszonylag drágák. A hosszas vakarózás árt a bőrnek, fertőzéshez vezethet, ami növeli a gyógyuláshoz szükséges időt és költséget, ezért jobb időben beavatkozni.
Közérzet
Az egészség legfontosabb jellemzője a jó közérzet, amit leginkább egy gondos gazda tud megítélni, hiszen a saját állatát ő ismeri legjobban. A közérzet változása társállatainknál nem véletlenül következik be, idült betegségeknél pedig gyakran nem is nagyon feltűnően. A jó gazda számára a folyamatosan meglevő, pláne súlyosbodó tünetek, még ha nem is súlyosak kellően riasztóak, így időben be lehet avatkozni egy kórfolyamatba.
Befogadás
Amikor egy gazdátlan állatot befogadunk, felelősséget vállalunk érte. Ez egy fontos, és az állat egész életére kiható döntés. Ha időközben kiderül, hogy kényelmetlenné vált a tartása és menhelyre viszi az addig őt befogadó, akkor aligha beszélhetünk valódi állatszeretetről… Állat vállalása nem rövid fellángolás, „megmentő” eufória, hanem értelmes döntés eredményeként szolgálja leginkább a rászoruló állatok érdekét.
Élősködők elleni nyakörv
A külső élősködők elleni folyamatos védelmet legkönnyebben tartós hatású nyakörvekkel biztosíthatjuk, amire leginkább a kullancsok miatt van szükség. A cseppek is kiválóan alkalmasak lehetnek, de a hatásidejüket észben kell tartani. A paraziták közvetítette betegségek jelentősége miatt csak a jó minőségű terméket érdemes megvenni. A feltűnően olcsó, a gyógynövényesnek hirdetett valamint az ultrahangos eszközök – tapasztalatunk szerint – megbízhatatlanok. Ezek az élősködők helyett a hiszékeny emberekre hatnak.
Macska szőrzet
A macska szőrzetét azért is érdemes rendszeresen kikefélni, hogy az állat a tisztálkodás során kevesebbet nyeljen le belőle. A viszkető (és ezért erősebben hulló szőrzetű) bőrű macska egyébként is többet nyalakodik, a lenyelt szőr pedig emésztési zavart okozhat.
🙂
Tanulhatnánk a macskától, hogyan kell élni. Nincs háza, autója, még egy nadrágja sem, bizonytalan a holnapi vacsorája is, mégis példát vehetnénk róla, hogyan becsülhető meg minden nap, az élet minden órája.
Túlzott tisztálkodás
A macska szokásosnál gyakoribb tisztálkodása, nyalakodása utalhat viszketegségre, bőrbetegségre. Egy idő után a szőrzet vöröses elszíneződése is felhívhatja a figyelmet arra, hogy nem pusztán szőrápolást végez a cica.
Ivóvíz
A folyadék nem helyettesíthető mással. A hiány leggyakoribb okai: hányás, hasmenés, és amikor nincs a tartási helyen ivóvíz. Amelyik állat nem iszik, vagy nem iszik eleget, annak rövid idő (órák-napok) alatt az alapbetegségtől függetlenül veszélybe kerül az élete. A folyadékfelvétel hiányára a vizeletürítés elmaradása, és a lelassult mozgás hívhatja fel a figyelmet.
Nyírás
A szőrzet rendszeres lenyírása javasolt minden olyan testrészén a kutyának, ami fokozottan szennyeződik, vagy zavaró lehet: testnyílások, szemek és fülkürt körül, valamint a lábvégein. Ezeken a helyeken a hosszú szőr egy fajtánál sem előnyös.
Gyógyszerek
A tablettában adott gyógyszerek kellő hatásához gyakran nem csak a hatóanyag megfelelő kiválasztása és adagja fontos szempont, hanem a beadás időpontja, gyakorisága, etetéshez képest való időzítése, bizonyos ételek elhagyása, más gyógyszerekkel való esetleges összeférhetetlensége (hatásfokozódás vagy hatáscsökkenés veszélye). A tapasztalható hatástól függően a dózis módosítása is szükséges lehet.
Kandúr a lakásban
Kandúr a lakásban, hát, az nehéz ügy. Egyrészt a beton vázig le tudja
rombolni a lakást, másrészt alá is írja, amit csinál: spriccelve vizel, jelöl. Az ivarérésig csak az újjáépítés a feladat, utána viszont a szag az ember orrát lefacsarhatja. Az ivartalanítás feltétlenül javasolt, általában 9 hónapos kortól (vagy korábban, ha már spriccelve jelöl).
Kullancs
A kullancs különösen veszélyes a kutyára, mert súlyos következményekkel járó fertőzéseket közvetíthet. Tökéletes védelem a kutya számára sajnos nem létezik. Különböző védekezéseknek egyidejűleg értelme lehet olyan helyen, ahol különösen nagy számban fordulnak elő élősködők (erdő, vízpart, legelő). Tehát kullancs elleni nyakörv hatása fokozható megfelelő (külső élősködők elleni) csepp együttes alkalmazásával.
Hám
Kis kutya hámmal és hosszan kiereszthető pórázzal gyakorlatilag irányíthatatlan és nevelhetetlen. Mintha a lovas vagy a kocsis nem a zablával és kantárral, hanem magával a lovaskocsival, szörfösként képzelné el az irányítást. A hámos kutyák mindig húznak (kivéve idős korban, amikor a mozgás is nehézkessé válik), gyakran acsarkodva ugatnak a másik állatra, és pusztán a gazda folyamatos ellentartása miatt nem mennek az autók elé. Nyakörv és rövid póráz volna az eszköz a tanításukhoz. Aminek a célja, hogy póráz nélkül, és lehetőség szerint szabadon közlekedhessenek. A gazda kényelméről nem is beszélve…
Bűzmirigy
A bűzmirigynek (végbél közelében nyíló, módosult faggyúmirigyek, a kutya egyedi azonosító szagú váladékát termelik) magától ürülnie kellene, de ez gyakran nem következik be. Fokozott szőrhullás, fejrázás, fülgyulladás, végtagok rágása, nyalogatása, fenekén való csúszkálás esetén állatorvos általi ürítése javasolt.
Fehér szőrű kutyák és macskák
A fehér szőrű kutyák és macskák fokozottan veszélyeztetettek különböző bőrbetegségekkel ill. betegségek bőrtüneteivel. Kutyáknál az allergia (atopiás bőrgyulladás), macskáknál a bőr (fül, orr, ajak) daganatos megbetegedései fordulnak elő viszonylag gyakran. Az eredményesség erősen függ, mennyire korán avatkozunk be. Az elhanyagolt esetek kórjóslata rossz, és az állat hosszadalmas és céltalan szenvedésével járhat.
Sebfertőzés
A szúrt vagy harapott sebek baktériumokkal fertőzöttek, és nem kizárólag a tetanusz (egy sebfertőző baktérium által már a sebben termelt anyag okozta mérgezés) veszélyét jelentik. Egy kicsi, de mély, fertőzött seb is súlyosan veszélyeztetheti az életet.
Ezeknél a sérüléseknél a felület tisztítása (szennyeződés eltávolítása, víz, szappanos víz) és fertőtlenítése (általában alkohol) gyakran ugyan nem elegendő védekezés, de azért segíti a gyógyulást. A szúrt vagy harapott sérüléseket legjobb aznap ellátni, másnapra általában sokkal rosszabb a helyzet, és nagyobb a kockázat.
Kánikula
Kánikulában nem szabad kutyát az autóban hagyni. A nyitott ablak sem biztos, hogy elegendő légmozgást biztosít. Már az is jobb, ha az autóból kivesszük, és viszonylag rövid pórázzal az autó kerekéhez kötjük, amíg egy üzletbe bemegyünk. (Kár, hogy nem vihetjük be őket. Részben előítélet, részben a neveletlen kutyák és fegyelmezetlen gazdáik miatti bonyodalom lehetősége az oka ennek.) Az itatás fontos, de a szőrzet (fej, végtagok) nedvesítése a párolgás miatt sokat segíthet a kutyának.
Erős szőrhullás
Erős szőrhullásnál most is rendszeresen hallom gazdáktól az azonnal (mintha a világ legtermészetesebb dolga lenne)rávágott magyarázatot:
„- Persze, most vedlik.”
Dehogy vedlenek az állatok júniusban! A fokozott szőrhullásnak nyáron más oka van, érdemes megvizsgálni.
Toklász
Toklász a külső hallójáratban (erős fájdalom, fej oldalt tartása, fejrázás, nyugtalanság vagy levertség) mindig egyből eltávolítható, bár időnként ehhez altatás is szükséges (az erőszakos lefogás maradandó félelmet, a tiltakozás dobhártya-sérülést okozhat) lehet. A lábujjak között befurakodva viszont gyakran többszöri vizsgálat és kezelés sem garantálja, hogy megkerül. Párakötés és gyógyszerek mellett türelem és szerencse is kell a megtalálásához.